Co należy zrobić, aby przejść przez ewaluację bezboleśnie?

 

Straszna, pozbawiająca motywacji, stresująca. Tak jest często odbierana ewaluacja projektów unijnych. Często zdarza się, że osoby ubiegające się o dotację nie mają świadomości tego procesu i uważają go za zbędny element. Oto instrukcja, która pozwoli wyeliminować stres oraz zrozumieć proces ewaluacji.

1. Zrozumienie. Każdy projekt według norm Komisji Europejskiej powinien być skonstruowany zgodnie z założeniami zarządzania cyklem projektu(Planowanie, Identyfikacja, Opracowanie, Finansowanie, Wdrożenie, Ewaluacja). Pierwsze dwa etapy powinny być opracowane perfekcyjnie, aby uniknąć problemów podczas ogólnej oceny.

2. Konsultacja z beneficjentami. W fazie opracowania niezbędne jest zrozumienie wszystkich potrzeb beneficjentów i ukierunkowanie projektu na rezultaty. Rozmowa i szerokie konsultacje z osobami, które mają wpływ na kształt projektu to w zasadzie niezbędny element powodzenia projektu.

3. Ewaluacja to nie kara, tylko merytoryczna ocena, która ma docelowo podnieść efektywność przyszłych projektów.

4. Dbałość i ambitne wykonywanie przyjętych założeń. Jeżeli Twój projekt przeszedł weryfikację zrób wszystko, aby wykonać go jak najlepiej. Rozwiązuj problemy na bieżąco i skup się na jakości. Wtedy ewaluacja będzie jedynie czystą formalnością.

5. Ewaluacja może odbyć się długo po ukończeniu projektu, dlatego pamiętaj, aby zachować świeże wspomnienia i przygotować się na pytania.

W gruncie rzeczy, ewaluacja nie jest straszna, a spełnienie podstawowych warunków konstrukcji projektu umożliwi Ci przebrnięcie przez ten proces bezboleśnie.

 

ewaluacja projektówRóżnice w ocenie projektu obejmującego kapitał ludzki, a inwestycjami trwałymi

Projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej obejmują swoim zasięgiem różne obszary życia ludzkiego. Pieniądze z UE mogą pomóc zbudować budynki, wyposażyć sale komputerowe, a także szkolić i uczyć beneficjentów nowych umiejętności. Oczywiście przekrój projektów jest jeszcze większy, a każdy musi być poddany ewaluacji. Teraz można się zastanowić jak wygląda ewaluacja PO KL w porównaniu do ewaluacji projektu...